» Mehmet Kaya

Adı : Mehmet
Soyadı : Kaya
Doğum Yeri : -
Doğum Tarihi : -
Kazanma Yüzdesi : %- ( Son Güncelleme : 2011-06-05 )
İkiliye Girme Yüzdesi : %- ( Son Güncelleme : 2011-06-05 )

 

Hakkında yeterli bilgi bulunmayan jokeylerin dökümanlarını gönderin yayınlayalım. info @ jokeyler.com ya da iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

MEHMET KAYA

Mehmet Kaya jokey olmaya ne zaman ve nasıl karar verdi?
Hatırlamıyorum çünkü kendimi bildim bileli atların içindeyim, jokeylikbenim kanımda var. Jokey olmaya karar verişimdeki en önemli etkenağabeylerim, Selim, Beşir ve Hasan Kaya oldu. Ağabeyim Ali Kaya’yı birtrafik kazasında kaybettikten sonra diğer ağabeylerim jokey oldu. Bende onlar gibi jokeyliği seçtim. İyi ki seçmişim çok zor ama çok güzelbir meslek.
Atlar sizin için ne ifade ediyor?
Atın insandan tek farkını konuşamaması olarak görüyorum. At,herkesi tanır; jokeyini, sahibini ve onu yetiştireni bilir, sadecekonuşamaz. Yarışta nasıl koşacağını bilen hatta rakibini bile tanıyanatlar var. Çok akıllı bir hayvan, jokey düştüğü zaman asla üzerinebasmaz, o kadar da asil bir hayvandır. Babam at yetiştirdiği için bizat sevgisiyle büyüdük, bazı insanlardan daha akıllı atlar tanıdım buhayatta. Mesela deklarelerden sonra koşacağını anlayan atlar var. Atınstresi başlıyor, kendini adeta o koşuya hazırlıyor. Piste çıktığı zamaniyi koşacağını belli ediyor. Kazandığı zamansa dört köşe oluyor. Bazıatlar kazanamadığı zaman büyük strese giriyor, hayvan sinir yapıyorbunu kolaylıkla hissedebiliyoruz.
Mutlaka sizin için özel olan atlar vardır bunlar hangileri ve neden önemliler?
1997 yılında KÜÇÜKTUNCA’yla ilk kez birinci oldum. Bizim ailemizeait bir safkandır. Bende çok özel bir yeri var, başarılı olmak içinelinden geleni yapardı çok akıllı bir hayvandı.

2000 yılındaysa AVCIBATUR isminde bir atla jokeyliğe hak kazandım.Şu anda koşanlardan YAŞARCIK ve bizim sahip olduğumuz YAVUZCA,BÖRÜHAN’ı beğenirim. Ayrıca AKINDAYIM ve GRAND EKINOKS da çok beğenipde binemediğim atlar. Eski atlardan HABERBATUR, YAVUZHAN stiliylekarakteriyle çok beğendiğim atlardır. Hala eski yarışlarını izlerim.Arap atları içinde en beğendiğim KAFKASLI onu ŞİLAN izliyor.YAŞARCIK’ın benim için ayrı bir önemi var YAŞARCIK’la hep sürprizyapıyorum. Taylığından beri çok beğenirim, önemli koşuları kazandıkbirlikte. KEREMKOÇ da en beğendiklerim arasında, birlikte 16 yarışkazandık. İngilizlerden maalesef şu an pek beğendiğim at yok.

Türkiye’de en beğendiğiniz jokeyler hangileri?
En beğendiğim jokey Selim Kaya. Ağabeyim olduğu için söylemiyorum.Kendisi çok iyi ve akıllıca at biniyor, yarış içinde yarışı düşünerekkoşuyor. Futboldaki gibi taktikleri ayarlıyor, yarışı çok iyi okuyor vebaşarılı oluyor. Aynı zamanda dürüst bir insandır. Diğer jokeylerdenHalis Karataş’ı çok beğeniyorum. Ayrıca Akın Sözen, Özcan Yıldırım,Mustafa Tarhan ve Gökhan Yıldız da bana göre geleceğe yönelik ümit vaateden aprantiler.

Son yıllarda yükselen bir başarı grafiğine sahipsiniz Türkiye’ninen iyi jokeyleri arasında gösteriliyorsunuz. Bu başarınızın sırrınedir?
Bir futbol takımı düşünün 11 oyuncusu da birbirine bağlı ve dürüstolduğu zaman başarı da bunun beraberinde gelir. Bu kişiler, takımarkadaşlarına karşı da sorumluluk duyarak aile yaşantısını da ona göredüzenler. Bana göre bir jokeyin sadece iyi at binmesi hiçbir zamanyeterli değil. İş disiplinine dikkat etmemiz gerekiyor yoksa bumeslekte başarılı olamayız. Ama ben aile yaşantıma da çok önemveriyorum, ayrıca bugüne kadar yarış severlerle diyaloguma çok dikkatettim, iyi ve dürüstçe çalıştım. Başta Selim ağabeyim olmak üzere buişte başarılı olan ağabeylerimi dinledim ve onların desteğinialdım.Tabi bu işte yaş da önemli, yaşınız ilerledikçe tecrübeniz deartıyor. Bence iyi bir jokey, yarış içinde elinden gelenin en iyisiniyaparak bindiği ata yarış kazandırabilir. Atın kazanma şansı yüzdeseksense bunu yüzde yüze çıkarabilir. Koşularda bunu bilerek hareketediyorum, hem atın sahibinin hem de yarış severin güvenini kazanmayıhedefliyorum.

Bu meslekteki en büyük hedefiniz nedir?
Bir numara olmak. Öncelikle Türkiye’nin bir numarası olmak, dahasonra şansımızın ve şartların elverdiği ölçüde yurtdışında da büyükbaşarılara imza atmak istiyorum. Dubai ve Fransa’da da at binmekistiyorum.

Sizde iz bırakan koşular hangileri?
Aslında çok fazla var. Mesela geçen yıl TBMM koşusunu YAŞARCIK'lasürpriz yaparak kazanmıştım. Benim için önemli bir birincilikti.KEREMKOÇ ile yarıştığım Gazi Koşusunu da asla unutamıyorum benimyarıştığım ikinci Gazi Koşusuydu. Kazandığım dediğim bir anda, son ellimetrede çok kuvvetli gelen SUFİ isimli ata geçildim.

2001 yılında kendi atımız olan YAVUZCA'yla Cumhuriyet Kupasında başfarkıyla birinciliği kaybetmiştim. Bir yıl sonra yine aynı atla yineCumhuriyet Kupasını kaybettim. Selim ağabeyim birinci gelen atabiniyordu ve bizim sahip olduğumuz atı geçti. Bu da ne kadar dürüstçeyarıştığımızı gösterir. Hatta ağabeyim Selim Kaya bu yarışla Fair Playödülü aldı. Ben ailem adına gurur duydum ancak kaybettiğim için deitiraf edeyim biraz üzüldüm.

Başınıza gelen enteresan olaylar var mı?
2000 yılında, jokey olmama 4 yarış kala bir koşuda SAM LAND adlıatla yarışıyordum sürpriz bir attı, yanılmıyorsam 16 lira ganyanıvardı. Süleyman Akdı ağabey de yarıştaki en favori ata biniyordu.Bindiğim atın eğer kaydırma huyu varmış benim haberim yoktu. Startçıkışında öne çıktım ve eğerim kaydı. Yapacak hiçbir şey yoktudizlerimi sıkarak eğeri tutmaya çalıştım. Son iki yüze girdiğimizdeeğer artık iyice geriye kaymıştı ama en öndeydik, birinciliğimizikoruyorduk. Ancak at huysuzlanmaya başladı ve potoyu geçmemize birkarış kala ben attan düştüm. Yarış sonucunu komiserler kurulu,fotofiniş resmine bakarak değerlendirdi ve ayağım yere deydiği içinbirinciliği elde edemedim. Süleyman ağabey yarış boyunca atın üzerindedurabildiğim için beni tebrik etmişti. O yarışı ömrüm boyunca unutamam.Jokeyliğe hak kazandığım ay içindeyse 5 birincilik elde ettim. Derkenbir yarışta birbiri ardına yıkılan iki ata çarparak benim bindiğim atda yıkıldı ve talihsiz bir sakatlık geçirdim, elim kırıldı ve iki ayara vermek zorunda kaldım. Bu beni çok üzdü çünkü daha yeni jokeyolmuştum.

Bir jokeyin sıradan bir günü ve yarış günleri nasıl başlar, nasıl geçer?
Sabahları genellikle saat altıda kalkıyorum. Hipodroma gidiyorumidman yapıyorum, deklare yapıyorum sonra kendi atlarımızlailgileniyorum, daha sonra eve gidip kahvaltı yapıyorum. Kahvaltım,herkesin kahvaltısı nasılsa öyle, özel bir diyet uygulamıyorum, pekfazla kilo sorunum yok. Daha sonra biraz dinleniyorum, kendime zamanayırıyorum. Akşam da tekrar atlara bakmaya gidiyorum. Yani bir günümünhep atlarla geçtiğini söyleyebilirim. Aileme de elimden geldiğincezaman ayırmaya özen gösteririm. Ayrıca her gün bir saatimi yürüyüşeayırıyorum, düzenli olarak her gün 1km yürüyorum. Kilo sorunumunolmamasını da buna bağlıyorum.Yarış günlerindeyse sabah idmanındansonra evdeki özel tartımdan kiloma bakıyorum. Kilom fazlaysa koşubandında kilo düşme çalışması yapıyorum. Daha sonra yarış saatlerigeliyor. O saatler, çok yorucu ve yoğun geçiyor.

Koşulardan önce heyecanlanıyor musunuz?
Bir işte heyecan olmazsa başarılı olamazsınız. Heyecan duyulduğundadaha dikkatli olur insan çünkü işine özen gösteren insan heyecanlanır.Biz elbette heyecanlanıyoruz ama bunu dışarıya yansıtmıyoruz. Meselafavori ata bindiğimizde bu ayrı bir stres yaratıyor. Çünkü yarış sever,at sahibi size güveniyor ve onların sorumluluğunu hissediyorsun.Startingboxda heyecan duyuyorum. Start verildiği andan itibaren oheyecan kayboluyor önemli olan bindiğin at oluyor ve tamamen koşuyakonsantre oluyorsun.

Size şans getirdiğine inandığınız bir şey, ya da yarış öncesi mutlaka yaptığınız olmazsa olmazınız var mı?
Benim en büyük uğurum oğlum Selim ve eşim Hatice. Evlendikten sonrabenim başarılarım arttı. Yaşarcıkla kazandığım TBMM koşunsunda oğlumiçin yarışmıştım ve onun şansıyla kazandım. Evden çıkarken mutlakaoğlumu öperim bana şans getirir, eşim de dua eder benim için.

Yarış kazanmak nasıl bir duygu?
Harika bir duygu! O duyguyu kelimelerle anlatmak mümkün değil ancakyaşayan anlar. Bir canlı hayvanla uyumu yakalıyorsunuz ve bu başarıgetirince dünyanın en güzel duygusu oluyor. Kazanınca hemen okşayarakatımı tebrik ederim.

Diğer jokeylerle ilişkileriniz nasıl, yarıştaki rekabet arkadaşlığınıza yansıyor mu?
Biz diğer jokeylerle yakın arkadaşız. Hatta ağabeylerim de jokeybiliyorsunuz. Ama yarış başladığı zaman kimse kimseyi tanımaz. O andasadece kazanmayı düşünüyorsun başka hiçbir düşünceye yer kalmıyor.Yarış sırasında oluşan anlaşmazlıklar yüzünden bazen jokey odasındatartışırız ama asla jokey odasından dışarı çıkmaz bu tartışmalarımız.Dostluğumuz her zaman devam eder.

Bütün hipodromlarda at binme fırsatınız oldu mu, içlerinde en çok hangisini seviyorsunuz?
Elazığ hariç bütün hipodromlarda at bindim. En çok İstanbulVeliefendi Hipodromu’nu seviyorum. Türkiye’nin en iyi hipodromu.Avrupa’da da ilk üç sırada ve pistleri çok iyi durumda.

Türk yarış severini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türk yarış severi, bence son yıllarda birçok konuda ilerlemekaydetti. Artık bir at en geri geldiği zaman onu mantıklı bir şekildekarşılayabiliyor. Zaten öyle olması gerekir. Bence at yarışınınAvrupa’da hatta dünyada en dürüst, en temiz örneği Türkiye. Bazen yarışseverlerimiz şike iddialarında bulunuyor. Kesinlikle böyle bir şeyolmadığı konusunda ben garanti verebilirim. Ben, yarışlarda kendibindiğim atlara bakarım. Ağabeylerimin ve benim defalarca kendiailemize ait atları geçerek bunu kanıtladığımızı düşünüyorum. Yarışseverlerimiz de bunu görerek, yaşayarak bana ve aileme güveniyor.Diyalogumuz çok güzel. Sevdikleri bir jokey olduğumu söylüyorlar, şuana kadar hiç sitem eden olmadı. Beni artık benimsediler hele kitribünlerden ismimi duymak çok güzel bir duygu.

Yaşadığınız galibiyet ve yenilginin verdiği duyguları ev hayatınıza yansıtıyor musunuz?
Eşim çok heyecanlandığı için bazen yarışlarımı izleyemiyor hattaendişeleniyor, düşeceğimden, bir yerime bir şey olacağından korkuyor.Ancak kazandığım zamanlarda mutlaka haberi oluyor, eve girer girmezbeni tebrik ediyor. Kaybettiğim zamanlardaysa çok üzülüyorum, istemesemde bazen eve bu üzüntümü taşıyorum. O zaman da oğlum ve eşim beni engüzel şekilde teselli ediyor. Mutluluğumu ve huzurumu evimde buluyorum.Moralim yerine geliyor. Zaten yarış kaybettiğim zamanlarda yaşadığımüzüntüler beni kamçılıyor. Tekrar üzülmemek için kesinlikle kazanmayıhedefliyorum ve daha çok çalışıyorum böylece üzülmenin de bana birfaydası oluyor.

Oğlunuzun da jokey olmasını ister misiniz?
Hayır istemiyorum. Çünkü babası Mehmet Kaya diye ondan hemenbaşarılı olmasını bekleyecekler ben oğlumun böyle bir baskı altınagirmesini istemiyorum. Çocuğumun okumasını mutlaka istiyorum. Okumak,çok güzel ve hayatta gerekli olan bir şey. Biz ailecek okuyamadık amaçocuklarımızı mutlaka okutacağız. Oğlumun doktor ya da hukukçu olmasınıisterim.

Eşiniz “jokey eşi” olmanın zorluklarını yaşıyor mu?
Jokey eşi olmak çok zor elbette bu yüzden aramızda sorunlaryaşandığı oluyor. Çok fazla seyahat ediyorum, o da hayatını bana göreayarlıyor. Mesela İzmir sezonunda İstanbul’daki düzenini bırakıpbenimle geliyor.

Peki iş dışındaki zamanınızı nasıl değerlendiriyorsunuz, hobileriniz var mı?
İş dışında benim zamanım yok, benim hayatım iş oldu artık, at oldu.Bir de ailem var işte. Bazen çok sıkıldığım zamanlarda bu işi bırakmakistediğim bile oldu. Ancak ben bu yaşamdan başka bir yaşam düşünemem.Jokey olmak benim işim olmasından çok daha fazla benim yaşam biçimimoldu. İki üç gün bile at binmesem çok sıkılıyorum ata aşık olmuşuz bizartık. Bu vazgeçilmez bir şey. Hobilerimin başında futbol gelir.Fanatik bir Fenerbahçe taraftarıyım işlerimden fırsat bulduğum ölçüdehiçbir maçını kaçırmamaya çalışıyorum. Fenerbahçe, Türkiye de birnumara ve yurtdışında da en önemli takımlardan bir tanesi. Futboloynamayı da seviyorum ama adale yapıyor diye pek fazla oynayamıyorum.Yine de jokeyler arasında çok keyifli maçlar yaptığımız oluyor o zamanaklımıza hiç adale yapmak ya da sakatlanma korkusu gelmiyor.Ayrıcabenim en büyük keyfim bilardo. Günün sıkıntısını, stresini bilardooynayarak atıyorum. Bilardo konusunda çok da iddialıyım. Bir de gazeteokumayı severim. Gazetelerin her köşesini okumaya gayret ederim.Yaşanan olaylardan ve yazılanlardan kendime dersler çıkartıyorum,hayata bakış açım değişiyor.

Seyahat etmeyi seviyor musunuz, en çok görmek istediğiniz ülke hangisi?
Seyahat etmeyi severim. En çok gitmek istediğim yer Dubai. İş içingitmesem de mutlaka Dubai’ye ailemle tatile gitmek istiyorum. Paris’egitmiştim daha önce fazla beğenmedim. İstanbul bana göre dünyanın engüzel şehri. Aslında Türkiye’de görülecek güzellikler daha fazlaAvrupa’ya gitmeye gerek yok.

Jokeye Oy Verin

4 Ortalama: 7.8/10 (85 oy)